• Telefon Numaramız0212 483 04 86 - 0533 381 18 78

Sıkça Sorulan Sorular

Laminat Parke Nedir ?

Laminat “Sıkılaştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş kağıt baskıdır.” Dünyada parke olarak değil parke alt başlığında kullanılan güzel görünüşlü bir kaplama malzemesidir.HDF dediğimiz kısım kimyasallar la karıştırılıp yüksek basınç ve ısı altında preslenmiş odun talaşı dır. İşte laminat budur. Bunun yanında güzel görüntüsü, sertliği ve fiyatı laminat'ı son derece cazip hale getirmektedir. Eskiyen veya aşınan bölümlerinin yeniden cilalamak gibi bir özelliği yoktur.
Ayrıca üretici firmalar tarafından 5 ila 20 yıl arası garantilerle satılmaktadır. Ancak paketlerden çıkan garanti şartlarını iyice okumanızda yarar vardır.

laminat parkenin temel yapısı

Lamine Parke Nedir ?

Lamine parke, ahşap malzemenin birkaç tabakasının birbirine yapıştırılması ve bunların üzerine nitelikli ağaçtan ince bir kaplama yapılması sureti ile üretilir. Lamine parkeler genellikle üç katmandan oluşur. 5-10 mm kalınlıktaki iki ağaç tabakası ve 2-5 mm kalınlıktaki parke yapmaya uygun nitelikteki ahşaptan tabaka damarları birbirine dik gelecek şekilde sıcak preste tutkal ile yapıştırılır.

Cilalı olarak kullanıma sunulan lamine parkeler montaj işlemi sonrasında herhangi bir düzeltme veya cilalama işlemi gerektirmezler. Lamine parkenin, laminat parkeden farkı şudur; laminat parkede arada MDF kullanılır, lamine parkede ise aradaki malzeme ahşaptır. Lamine parke, laminat parkeden bu yüzden daha pahalıdır.

lamine parke
Lamine Parkenin Temel Yapısı

ÜST TABAKA: Lamine parkelerin üst tabakaları kullanılan ağacın cinsine göre isimlendirilmelerine neden olan, genellikle 3mm-6mm kalınlıklarda fabrikalarda ağaca özel cila atılarak hazırlanan tabakalardır. Plank (tek ağaç) 2 Strip(2 ağacın preslenmesi) 3 Strip (3 ağacın preslenmesi) halinde üreilmektedirler.

ORTA TABAKA: Lamine parkelerin orta tabakaları yatay veya dikey biçimlerde 90 derece açıyla presleniptutkallandırılmış herhangi bir ağacın kullanılmasından oluşan tabakadır. Genellikle 8 mm-10mm kalınlığında üretilir. Üst tabakayı taşıması açısından özel fırınlama yöntemiyle bekletilir.

ALT TABAKA: Lamine parkelerin alt tabakası genellikle yatay biçimde preslenerek orta tabakaya tutkal aracılığı ile yapıştırılır. Lamine parkelerde alt tabaka zemin ve plaka dengesini sağlaması açısından sert ağaçlardan imal edilir.

Karo Halı Nedir ?

Karo Halılar öncelikle ofisler, şirketler ve yükseltilmiş zeminlere ihtiyaç duyulan zeminlerin üzerine uygulanan, birçok kez tek tek çıkarılıp, takılabilen, parçaların birleşiminden oluşmakla birlikte, tabanında 4 - 5 mm plastik kauçuk kaplı, antistatik, karo ebatlı halıların yönlerini farklı kullanarak ton farklılığının oluşumu sayesinde sıradışı bir görünüm elde edilmektedir, genel olarak 50 cm x 50 cm ebatında ya da benzeri ebatta parça parça uygulanan halılara genel olarak karo halı denir.

karo halı
Karo Halı Uygulaması

Uygulamanın en iyi sonuç vermesi için uygulama yapılacak alan sabit, pürüzsüz yüzeyli, temiz, kuru ve tozdan arındırılmış olmalıdır.

karo halı
Duvardan Duvara Halı Nedir ?

Kolay döşenir,Gerektiğinde sökülüp taşınabilir.

duvardan-duvara-hali
Duvar Kağıdı Tipleri

Duvar kağıtlarının kullanılan farklı üretim teknolojileri ve malzeme yapısı gereği birçok tipi vardır, başta gelenleri.

Simplex Duvar Kağidı

Tek kat birinci hamur kağıt üzerine renk ve desen baskısı yapıldıktan sonra, yüzeye genel ve hafif bir gofraj yapılarak üretilir. Dış etkenlere karşı mukavemeti diğer duvar kağıdı tiplerine göre düşüktür.

Emboss Duvar Kağıdı

Renk ve desen baskısı yapılan birinci hamur üst kağıt tabakasının alt kağıt ile özel yapıştırıcı ile duble edilmesi ve desen yapısına göre özel silindirlerle kabartma efekti / gofraj verilmesi ile üretilir. Kabartma, gofraj genel olarak tüm yüzeye verildiği gibi, basılan desenin, figürlerin kabartılması ile (register emboss) yapılır. 
Bu şekilde üretilen duvar kağıtlarında desen baskısı ile kabartma çakışmalı, kabartma kağıdı yıpratmamalı, kabartma gofraj derinliği aynı olmalıdır. 
Dubleks Emboss duvar kağıtlarında laminasyon düzgün ve kuvvetli olmalı, kağıt tutkallandığında alt ve üst kağıt katmanları açılmamalıdır.

Boyanabilir Duvar Kağıdı

Vinyl esaslı olan bu tip duvar kağıtları farklı malzeme yapıları ile bol çeşitliliğe sahiptir. Duvara uygulama yapıldıktan sonra istenirse boyanabilme özelliğine sahiptir. Desen ve kabartma yapısı gereği defalarca boyanabilir, renk değiştirilebilir.

Cam Tekstili

Cam tekstili kum, kireç ve topraktan üretilir. İncecik cam iplikleri özel işlemlerle fırınlanıp ardından kumaş gibi, çeşitli desen ve biçimlerde tezgahlarda dokunup şekillendirilir. Yapısı gereği uygulama öncesinde detaylı zemin hazırlığı gerektirir. Renklendirme kaplamadan sonra boya ile yapılır.

Tekstil Duvar Kağıdı

Üst yüzeyi tekstil olan bu tip duvar kağıtları vinyl duvar kağıtlarına göre desen ve görünüm olarak farklı bir dekorasyon ürünüdür. Akustik özelliği fazladır.

Tekstil Tabanlı Vinly

Diğer duvar kağıtlarının tabanı kağıt olmasına karşın bunun tabanı tekstildir. Yoğun kullanımlı hacimler (otel, restorant, mağaza ) için yapılmış bu tip duvar kağıtlarının ömrü uzun olmasına karşın ilk yatırım maliyeti yüksektir.

Oda sıcaklığı yüksekken bile döşemelerimiz soğuk oluyor. Bunun sebebi nedir nasıl engelleyebiliriz ?

Özellikle laminat, lamine gibi sert zemin kaplamaları çok kötü ısı yalıtım özelliklerine sahiptirler. Yaşadığınız mekanı ne denli ısıtırsanız ısıtın beton zemin her zaman mekandan daha soğuktur. Beton zeminle yaşama arasında bir yalıtım malzemesi yoksa termodinamik yasaları gereği odadaki ısı enerjisi soğuk olan kısma yani betona doğru akar. Altında yalıtım olmayan döşeme emdiği ısıyı tutmadan alttaki betona aktardığı için odadan daha soğuk olacak, hem üzerinde terlik ya da ayakkabı olmadan yürümeyi zorlaştıracak hem de mekanı soğutacaktır. Yer döşemesinin soğukluk hissi vermemesi için oda ısısının betona geçişini önleyecek yalıtıma sahip olması ve insan vücut ısısına yakın bir nötr ısı düzeyine sahip olması gerekir. Bu anlamda en iyi yalıtım ürünü mantar şiltedir. Altında mantar şilte kullanılan döşemeler oda sıcaklığını ve vücut ısısını emerek yok etmezler.

Parkemiz üzerinde yürürken çok ses çıkarıyor. Bu normal mi? Nasıl engellenebilir?

Laminat ve lamine gibi sert zemin kaplamalarının yüksek düzeyde adım sesi çıkarması normaldir. Zemin kaplaması sertleştikçe gürültü düzeyi de artar. Gürültünün önüne geçmenin çok basit bir yöntemi vardır. Zemin kaplaması altında mantar şilte kullanılması adım sesini ve gürültüyü büyük oranda azaltır.

Mantarın bu denli iyi bir ses ve ısı izolatörü olmasının sebebi nedir ?

Ses Yalıtımı : Mantarın her santimetreküpünde yer alan 40 milyon kapalı hava hücresi sesin iletimini engeller ve hem darbeli seslere hem ortam seslerine karşı etkin bir bariyer olarak çalışır. Isı Yalıtımı : Mantar, yoğunluğu, özgül ısısı ve termal iletkenlik değerleri itibarı ile mükemmel bir ısı yalıtım malzemesidir. Kapalı hücrelerden oluşan yapısı ısı enerjisini uzun süre korumasını sağlar.

Zemin altı kaplamalarda ne tür mantar kullanılmalıdır ?

70 - 110 kg/m³ yoğunluğa sahip saf ve doğal mantar granülleri en iyi yalıtım değerlerini verirler. Bunlar kabuğun orta ve iç keismlerinden elde edilirler. Bir şiltenin yeterli yalıtım performansı verebilmesi için bu yoğunluk aralığında ve 2-5 mm kalınlığında granüllerden elde edilmesi gerekir. bu yoğunluk aralığı granülün yoğunluk değeridir. Mantar şilte bu granüller sıkıştırılıp bileştirilerek 190 - 250 kg/m³ yoğunluğa ulaşılarak üretilir. Vigo, silentCORK, corpet, Expanko, naturokork, Eslövs gibi markalar bu nitelikte granüller kullanmaktadırlar.

Mantar suyla karşılaşınca bir sünger gibi emmez mi ?

Hayır. Mantarın en çok kullanıldığı alanı düşünün : şarap tapası. Mantar, yüzelerce yıldır şarap tapası olarak kullanılmaktadır, çünkü suyu ya da sıvıları emmez. Mantar aynı zamanda yüzlerce yıldır balık oltaları, şamandıralar, can yelekleri ve diğer yüzen ekipmanda da kullanılmaktadır, bunun sebebi de yine mantarın su emmeme ve batmama özelliğidir. 1 cm³ mantar 48 saat boyunca suya daldırıldığında ağırlığında %3’ten daha az değişme olmaktadır. Katı ahşap ya da perdahlanmamış seramik karo 48 saat suda bekletildiğinde bu oranın on katından daha fazla su emmektedir.

Mantar şilte hangi sıcaklıklarda kullanılabilir?

Mantar çok yüksek sıcaklık değerlerine dayanabilir. Saf mantar yangın güvenlik kapılarında geciktirici olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde mantar, aşırı soğukta da özelliklerini yitirmez. Çünkü mantarın -60 °C’deki Tg değeri sıfırdır. Uzay mekiklerinin burun konilerinde bile yalıtım için mantarın kullanılması - 200 ila +130 °C arasında etkin performans gösterebilmesi sebebiyledir.

Mantar “sadece mantar” olduğuna göre bütün mantar zeminaltı kaplamaları aynı değil midir ?

Yanlış. Yoğunluk, granül büyüklüğü, granül kıvamı gibi bileşenler üründen ürüne değişmektedir ve son derece önemlidirler. Yoğunluk ürünün yapısal kararlılığını (strüktürel stabilite), termal yalıtkanlığını ve ses kesme kalitesini etkiler. Yoğunluğu düşük bir malzemenin fiziksel direnci düşük olacaktır ve zeminaltında kullanılamayacaktır; çok yoğun bir malzeme ise kötü yalıtım özelliklerine sahip olacaktır. Granül büyüklüğü çok yüksek olan ya da çok farklı ebatlarda granüllerden oluşan bir ürün yapısal bütünleşme (strüktürel entegrasyon) açısından sorunlu olacak ve zeminaltı malzeme olarak kullanılamayacaktır. Bu noktada granül özelliklerini ve mantar bileşenin niteliklerini garanti eden Vigo, SilentCORK, QuietCORK, AmCork, Expanko, naturokork, corpet, Eslövs, Kapten gibi markalar tercih edilmelidir.

Mantar zeminaltı kaplaması yüksek yük ya da trafik altında çökme ya da kırılma yapar mı ?

Hayır, doğrusu bunun tam tersidir. Açık hücreli sentetik köpük malzemelerin aksine - hatta kapalı hücreli olanların bile- mantar, birbirine geçmiş 14 kenarlı poligonlardan (tetracadecahedron) oluşan bir yapıya sahiptir. Tamamen yalıtılmış olan bu gaz dolu hücreler kırılması neredeyse imkansız olan esnek dış çeperlere sahiptirler. Bu eşsiz doğal özelliği sayesinde mantar, %100’e yakın bir sıkışma/geri dönüş oranına sahiptir. Köpük ve lif bazlı ürünlerin aksine, trafik altında zamanla çökme yapmaz. Onaylı mantar şiltelerde granüllerini yapıştırmak için kullanılan tutucular parçacıklar arasında kalıcı yapısal bağlar yaratacak şekilde tasarlanmıştır.

Mantar neme maruz kalınca şişip son kat döşemenin bozulmasına yol açar mı ?

Hayır. Çünkü mantar çok az su emer ve boyutsal kararlılığı çok yüksektir. 30 gün boyunca %100 göreli nem koşullarına tabi tutulduğunda üründeki boyutsal değişim %3’ün altında kalmaktadır. SilentCORK, corpet ve Eslövs marka ürünlerle yapılan testlerde 2 mm kalınlığındaki bir mantar şiltede bu değişim 1/16 mm’den daha azdır

Mantar nemli ortamda kullanıldığında küf oluşumuna yol açmaz mı ?

Hayır. Tekrar mantarın şarap tapası olarak kullanımını anımsayacak olursak, en kaliteli yıllandırılmış şaraplarda mantarın özellikle tercih edildiğini görürüz. Çünkü mantar küf ve benzeri biyolojik ajanlar üretmemekte, şarabın yıllar boyunca bozulmadan kalmasını sağlamaktadır.

Mantar şilte uygulandıktan sonra ıslanırsa bölünüp parçalanmaz mı ?

Hayır. Bundan yrmi yıl önce hayvansal protein kökenli tutucular kullanılırken bu bir sorun olabilirdi. Ama şimdi Vigo, SilentCORK, corpet, AmCork, Zandur ve QuietCORK gibi markalar ürünlerinde granüllerin yapıştırılması için suda çözülmeyen poliüretan tutucular kullanmaktadırlar. Bu markaları taşıyan mantar şilteler 30 gün boyunca tamamen suya daldırıldıklarında hiçbir çözülme ya da yapısal bozulma belirtisi göstermemektedirler. Kullanılan poliüretan tutucular zemin sularına tutunmazlar ve zehirli gaz salmazlar.

Ses ve ısı yalıtımı için hangi kalınlıkta mantar şilte kullanılmalı ?

2 mm kalınlığındaki mantar şilte çok katlı konutlar için yeterli ses ve ısı yalıtımını sağlamaktadır. İleri düzey yalıtım uygulamaları için 2+2 mm ya da 5 mm tavsiye edilir.

Döşememe Uygun mantar şilte hangisidir ?

Döşemenize uyan mantar şilte tipini bulmak için sitemizdeki “hangi zeminlerde kullanılabilir” bölümüne bakabilirsiniz.

Mantar şiltein ses ve ısı yalıtımı dışında faydaları da var mıdır ?

Mantar şilte yalıtım özelliklerinin yanı sıra seramik, doğal taş, ahşap, lamine vb. zemin kaplamalarında darbe ya da baskıdan kaynaklanan kırılmaları, esnemeleri ve bombelenmeleri engeller, döşemeyi nem ve küfe karşı korur, zemindkei çapakları giderir, böceklenmeyi engeller.

Mantar şilte sağlıklı mıdır?

Evet. Mantar şilte non-toxic,doğal, çevre dostu ve yenilenebilir bir kaynaktır. Soluduğunuz havayı zehirlemez, yangın riski oluşturmaz.

Mantar şilte mi beyaz şilte mi?

Beyaz şilte polietilenden üretilen ve piyasada en çok kullanılan üründür. Hücrelerden oluşan bir yapısı olduğu için ses ve ısı yalıtımı düşünülür. Oysa sadece plastik ambalaj firmaları tarafından üretilen bu ürün ne ısı ne de ses yalıtımı yapabilir. Ancak fiyatının çok düşük olması ve halk arasında bir yalıtım malzemesi olduğu sanılması sebebi ile hala kendine pazarda yer bulabilmektedir.

Beyaz şilte bir yalıtım ürünü olmadığı için mantar şilte ile kıyaslanması doğru olmayacaktır. Ancak yine de iki ürün arasındaki bazı temel farkları vurgulamakta fayda vardır :

- Beyaz şiltenin kapalı hücrelerden oluşması teknik olarak hiç bir anlam ifade etmemektedir. Çünkü 1 cm³’te yaklaşık 10-15 kapalı hücre içeren bir malzemenin hiç hücre içermeyen bir malzeme ile arasında anlamlı bir fark yoktur. Mantar da kapalı hücrelerden oluşmaktadır, ancak bu kapalı hücre sayısı 1 cm³’te 40 milyon adet, yani beyaz şiltenin yaklaşık 3.000 katıdır.
- Beyaz şilte daha ilk kullanımdan itibaren çökme yapar ve bırakın parkeyi korumayı parke plaklarının yerinden oynamasına yol açar.
- Beyaz şilte ilk başta darbeli sesleri bir miktar azaltsa da kısa süre içinde bu özelliğini yitirmekle kalmaz üzerinde yürürken kendi çıkardığı hışırtı sebebi ile rahatsızlık verir.
- Beyaz şiltenin yoğunluğu 20 kg/m³ dolayındadır. Bu yoğunlukta bir malzemenin ses yalıtımı yapması imkansızdır.
- Beyaz şilte yangın güvenliği açısından son derece tehlikeli bir malzemedir.

bkb
çamsan parkelam
forbo
tessera karo halı
dinarsu
amorim
Ado Floor
flotex
classen
haro
gerflor
polyflor
samur halı
tarkket laminat
vario
armstrong
interface flor
assocociated weavers
egger floor
florpan
itc carpet
ideal creative flooring
milliken
nurteks
peli parquet
smart click
terra click
wicanders